Συμμετοχή στο πρόγραμμα του ΚΠΕ Κισσάβου- Ελασσόνα <<Μονοπάτια της πέτρας και του δάσους στον Κίσσαβο>>

Τη Δευτέρα 24/10/22 οι μαθητές της Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης πήραν μέρος στο περιβαλλοντικό πρόγραμμα: <<Μονοπάτια της πέτρας και του δάσους στον Κίσσαβο>>, που υλοποιείται από το ΚΠΕ Κισσάβου- Ελασσόνας.
Στα πλαίσια του προγράμματος οι μαθητές της Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης επισκέφτηκαν το Μεταξοχώρι Αγιάς , περπάτησαν στα λιθόστρωτα μονοπάτια ,θαύμασαν την πλούσια χλωρίδα της περιοχής ,επισκέφτηκαν το παλιό παρθεναγωγείο και ενημερώθηκαν από τους υπεύθυνους του ΚΠΕ για την καλλιέργεια του μεταξοσκώληκα.
Στόχος του προγράμματος ήταν να έρθουν τα παιδιά σε επαφή με τη φύση , να ευαισθητοποιηθούν για θέματα που αφορούν το περιβάλλον και να αναπτύξουν φιλοπεριβαλλοντικές συμπεριφορές.
Τους μαθητές συνόδευαν οι εκπαιδευτικοί κα Αλμυρούλη Ανθή (Ε΄ τάξη) , κ. Πλακιάς Θωμάς (ΣΤ΄τάξη) και Δεδικούση Βασιλική.