ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΤΣΑ

Την Πέμπτη 18-05-23 το 2ο Δημ. Σχ. Πλατυκάμπου πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στην Καρδίτσα. Συμμετείχαν οι μαθητές όλων των τάξεων.
Πρώτος σταθμός της εκδρομής ήταν η Δημοτική Πινακοθήκη Καρδίτσας. Εκεί οι μαθητές ξεναγήθηκαν από τους υπεύθυνους και θαύμασαν έργα Ελλήνων δημιουργών.
Δεύτερος σταθμός το Μαυρομάτι Καρδίτσας ,το χωριό που γεννήθηκε ο Γεώργιος Καραϊσκάκης. Εκεί επισκεφθήκαμε το σπίτι του Γεωργίου Καραϊσκάκη . Μας ξενάγησε στο χώρο ο πρόεδρος του πολιτιστικού συλλόγου Μαυροματίου και τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά προσωπικά αντικείμενα και όπλα του ήρωα.
Τέλος σταματήσαμε για φαγητό και ξεκούραση στο κτήμα Χαλίλη και επιστρέψαμε στη Γαλήνη με όμορφες εικόνες και εντυπώσεις.