Συνέντευξη με τον Διευθυντή του σχολείου

Τους τελευταίους μήνες έγινε συγκροτημένη προσπάθεια να καλλιεργηθούν στα παιδιά οι αξίες της καθαριότητας, της ενσυναίσθησης, της υπευθυνότητας και της αγάπης για τη φύση και τα πλάσματα που ζουν σε αυτή. Οδεύοντας προς τη λήξη του προγράμματος οι μαθητές της Δ’ Τάξης ετοίμασαν ερωτήσεις για τον κύριο Βασίλη Μπατσή, τον Διευθυντή του σχολείου. Σκοπός τους να διαπιστώσουν με ποιον τρόπο ο ίδιος και όλοι οι εκπαιδευτικοί του σχολείου προωθούν τις αξίες αυτές από τη δική τους πλευρά, αλλά και να δώσουν το έναυσμα για περισσότερες σχετικές δράσεις. Στον ρόλο του δημοσιογράφου ο Θάνος Μανούσιος και ο Νίκος Βακουφτσής. Οι υπότιτλοι ενσωματώθηκαν, ώστε η συνέντευξη να γίνει κατανοητή από τους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές των συνεργαζόμενων σχολείων, οι περισσότεροι από τους οποίους δεν κατανοούν την ελληνική γλώσσα.