ΚΙΝΔΥΝΟΙ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΤΟΝ ΚΥΒΕΡΝΟΧΩΡΟ

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε ενημέρωση των μαθητών Γ,Δ,Ε, και ΣΤ τάξεων από κλιμάκιο της Διεύθυνσης Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος καθώς και η ενδοσχολική επιμόρφωση των εκπαιδευτικών στην ημερίδα που οργάνωσε το σχολείο μας με συμμετοχή και εκπαιδευτικών από τα Δημοτικά σχολεία του 1ου Πλατυκάμπου, Χάλκης, Γλαύκης και Μελισσοχωρίου με θέμα “Κίνδυνοι στο Διαδίκτυο και ασφάλεια στον κυβερνοχώρο”. Κλιμάκιο της Διεύθυνσης Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος αποτελούμενο από τους: Ξίφτο Νικόλαο Αστυνόμο Β’, Αναστασόπουλο Δημήτριο Υπαρχιφγύλακα, Βλάχο Γιάννη Αστυνόμο Β΄ και Γουλιώνη Αντώνη Αρχιφύλακα, εξειδικευμένοι ερευνητές ειδικών εγκλημάτων του κυβερνοχώρου και εκπρόσωποι της Europol και Interpol ανέλυσαν θέματα όπως: πρόληψη και την αντιμετώπιση των κινδύνων που σχετίζονται με τις νέες τεχνολογίες, τις παγίδες που ελλοχεύουν στις ιστοσελίδες κοινωνικής δικτύωσης, τον διαδικτυακό σεξουαλικό εξαναγκασμό και εκβιασμό (sextortion) το φαινόμενο του διαδικτυακού εκφοβισμού (cyberbullying), τα διαδικτυακά παιχνίδια και τον εθισμό, διαδικτυακές απάτες και τρόποι προστασίας.